Târnosire de biserică la Lețcani: „Prin sfințire, fiecare altar devine mormântul Domnului”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 24, 2018   Autor: Tudorel Rusu

Sâmbătă, 22 septembrie 2018, Parohia Lețcani 3  a îmbrăcat haină de sărbătoare cu prilejul sfințirii bisericii. Slujba de târnosire, precum și Dumnezeiasca Liturghie au fost săvârșite de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Locașul de cult a primit hramul „Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Brazi”, fiind singura biserică de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor ce poartă acest hram.

După citirea Evangheliei, Înaltpreasfințintul Părinte Mitropolit a adresat un cuvânt de învățătură celor credincioșilor prezenți, în care a subliniat că orice biserică ridicată este tron al harului lui Dumnezeu: „Biserica dumneavoastră, ce a fost sfințită în această zi, poartă hramul Sfântul Teodosie de la Brazi; voi, enoriașii acestei parohii, v-ați așezat, împreună cu preotul slujitor, sub egida rugăciunilor la tronul cel mai presus de ceruri ale acestui bineplăcut al lui Dumnezeu. Tronul Harului este și altarul sfintei biserici, acolo unde se săvârșeste Sfânta Jertfă, în locul sfințit prin ungere cu Sfântul și Marele Mir, cu apă sfințită, cu rugăciunea arhiereului și a preoților. Prin sfințire, fiecare altar devine Ierusalim ceresc, devine mormântul Domnului, devine tron al Harului prin care mila și harul, la vreme potrivită, coboară peste noi și peste lume”.

La finalul Sfintei Liturghii, preotul Eusebiu Timofte, în semn de recunoaștere pentru osteneala depusă în parohie, a primit rangul de iconom. De asemenea, primarul Comunei Lețcani, Stelian Turcu, în semn de mulțumire pentru ajutorul dat Parohiei Lețcani 3, a primit din partea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei distincția „Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei”. Distincții de vrednicie au primit și presbitera Nicoleta Timofte, viceprimarul Marcel Tărâță, Alexe Costel, epitropul Constantin Pătrașcu, Ștefan Holicov, membrii Consiliului Parohial, precum și toți cei care au ajutat la ridicarea locașului de cult.

„Vă adresez și eu rugăminte stăruitoare”

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a adresat credincioșilor prezenți și un îndemn cu privire la Referendum-ul pentru apărarea familiei, ce va avea loc pe 6-7 octombrie: „Vă adresez și eu rugăminte stăruitoare: dumneavoastră, în această perioadă, să vă rugați împreună cu noi ca să se împlinească această lucrare frumoasă, pentru că în afară de Dumnezeu nu avem ceva mai prețios decât familia de lângă noi. Să ne ajute Dumnezeu ca prin stăruința dumneavoastră, prin rugăciunea dumneavoastră și prin prezența dumneavoastră la secțiile de vot în zilele de 6 și 7 octombrie, încercând să convingeți și pe cei din jurul dumneavoastră că nu cerem nimic altceva decât ceea ce este cuprins în Codul Civil, definiția căsătoria între bărbat și femeie să fie cuprinsă și în Constituția țării. Să vă ajute Dumnezeu și să ne ajute tuturor ca această sfântă și binecuvântată valoare - familia - să o păstrăm, să o trăim autentic și să o mărturisim, iar în mod special, la votul de peste două săptămâni, să o apărăm. Fiți binecuvântați cu toții, în numele Sfintei Treimi - Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Amin!”.

În după-amiaza zilei, IPS Părinte Mitropolit Teofan a sfințit casa socială  a Parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” - Iazu Vechi din comuna Șipote, județul Iași, Protopopiatul Hârlău, comunitate păstorită de pr. Claudiu Banu.