PS Calinic Botoșăneanul a slujit la hramul Mănăstirii Gorovei

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 25, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Biserica mare a aşezării monahale a îmbrăcat straie de sărbătoare. Din soborul slujitorilor au făcut parte părinţi stareţi din mai multe mănăstiri din judeţul Botoşani şi nu numai. Credincioşii au participat cu evlavie la slujbă, ascultând la final rugăciunile de dezlegare şi pentru sănătate rostite de Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor. Mănăstirea Gorovei este situată într-o poiană, fiind amplasată la circa 12 kilometri de municipiul Dorohoi. Aceasta datează din secolul al XVII-lea, iar Biserica cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul“ a fost construită între anii 1830-1834, din cărămidă şi piatră. În decursul timpului, locaşul a fost reparat în mai multe rânduri, între anii 1869-1870, 1890, 1953 şi 1992-1993. Între anii 2001 - 2013, prin implicarea arhimandritului Teofil Timişag, stareţul Mănăstirii Gorovei, s-au întreprins mai multe lucrări de consolidare şi înfrunuseţare. Edificiul a fost pictat între anii 2009-2012 de pictorul bisericesc Dan Gogu, alături de echipa sa. În anul 2003 s-a construit o clopotniță la poarta mănăstirii, unde a fost amenajat și un muzeu, şi s-a ridicat un corp de chilii. În anul 2013 s-a început construcția unui aghiasmatar, pentru oficierea slujbelor în sobor, închinat Izvorului Tămăduirii, care a fost finalizat. Pe data de 22 septembrie 2013 Biserica ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul’’ a fost resfințită de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoți și diaconi.