Fata, bivolii și icoana

Viața parohiei Septembrie 12, 2012

Parohia noastră are o premiantă.O premiantă pe țară!

Valentina Aron, fiica lui Nea Gheorghe și a lui Tanti Maria, mezina familiei, este azi o mică mare pictoriță de icoane.Elevă la Seminarul Teologic Veniamin Costachi Mănăstirea Neamțu, secția Patrimoniu Cultural, după numai un an de studii a participat la concursul național "Cocoșul de Hurez" în 6-7 septembrie 2012, unde a câștigat premiul I.

Fată muncitoare dar foarte sensibilă, cea mai mică dintre cei 6 copii ai familiei Gheorghe Aron din satul Stânca, Pipirig, Neamț a produs tuturor o surpriză atunci când, spre deosebire de frații și surorile care s-au orientat spre licee sau facultăți mai pragmatice a ales să studieze arta icoanei.Viața unui copil la munte este destul de grea.Fiind cea mai tânără din casă, Valentina trebuie să aibă grijă de animalele familiei, animale unicat în zonă: bivoli.Zilnic iese în lunca Ozanei, purtând de grijă nu doar bivolilor ci și studiului, luând întotdeauna cu ea o carte. Iar azi, cu asemenea realizări, ne-a dovedit tuturor că darul lui Dumnezeu, bine înmulțit prin munca ei și strădania dascălilor de specialitate, aduce roade bogate.

Succes mai departe,Valentina, și Dumnezeu să-ți călăuzească mereu gândurile, mâna și pensula!